Nemokamos 3 dalių kortelės LIETUVA.

Bandydami pažinti Lietuvą pasiruošėme Montessori įkvėptas 3 dalių korteles su Lietuvos etnokultūriniais regionais bei valstybės simboliais. Dalinamės!

jone.staraite

3 min read

Artėja vasario 16'oji, todėl sekančią savaitę tyrinėsime Lietuvą: lipdysime valstybę ir vėliavą, tapysim trispalvės spalvomis, valgysim rugine duoną su medumi ir giedosim tautišką giesmę. Tai va taip bandydami pažinti, kas ta Lietuva, pasiruošėme Montessori įkvėptas 3 dalių korteles su Lietuvos etnokultūriniais regionais bei valstybės simboliais. Kadangi švenčiam, tai dovanojam PDF failą su kortelėmis ir jums! Kortelės slepiasi čia.

Kaip naudoti korteles?

Šios 3 dalių kortelės yra įkvėptos M. Montessori. Montessori klasėse jas dažniausiai naudoja 3-6 metų vaikai: ant kilimėlio ar didelio stalo vaikas išsidėlioja dalies (iliustracija) korteles ir ieško jų pavadinimų (etiketė), naudodamiesi kontrolinėmis kortelėmis (vaizdas + iliustracija) gali pasitikrinti ar nesuklydo. Maria Montessori teigė, jog būtent tokio amžiaus vaikams pasireiškia jautrumas kalbai, todėl šiuo laikotarpiu yra geriausia mokytis skaityti ir rašyti. Savo namuose temos korteles laikome žaidimų/atradimų lentynoje mediniame padėkle arba lentelėje, kad kortelės būtų ne tik lengvai pasiekiamos, bet ir patraukliai atrodytų ir kviestų žaisti. Norint, kad vaikas lavintų ne tik pastabumą (rastų tiesiog vizualiai vienodus žodžius), jis turėtų pažinti visas kortelėse esančias iliustracijas, taip vizualą susies su mintyse tariamu garsiniu pavadinimu. Todėl su 3 dalių kortelėmis dažniausiai pradedama žaisti su gerokai mažesniais vaikais ir net kūdikiais.

Keletas panaudojimo idėjų:

• Pažinkite kortelių iliustracijas. Parodykite vaikui kortelę, įvardinkite, galite papasakoti įdomią informaciją apie pavaizduotus objektus. 

• Ieškokite porų. Išdėliokite kontrolines (iliustracija + pavadinimas) korteles ant kilimo ar stalo ir dėliokite tinkančias dalies (iliustracija) korteles.

• Lavinkite atmintį. Išdėliokite užverstas kontrolines (iliustracija + pavadinimas) ir dalies (iliustracija) korteles. Ėjimo metu verskite po dvi korteles, jei iliustracijos sutampa palikite jas atverstas (arba paimkite į rankas), jei ne - užverskite. Žaiskite, kol visas korteles atversite.

• Ieškokite realių objektų. Išdėliokite kontrolines (iliustracija + pavadinimas) arba dalies (iliustracija) korteles ant kilimo ar stalo. Paimkite krepšelį su iliustracijose esančiais objektais (figūrėlėmis, ženkliukais ar iškirptais paveiksliukais) ir uždėkite ant tinkančių kortelių.

• Žaiskite šaradas. Traukite kortelę ir pasistenkite ją be žodžių suvaidinti. Su pačiais mažiausiais naudokite dalies (iliustracija) kortelę, su pradedančiais skaitytojais kontrolinę (iliustracija + pavadinimas), o su pažengusiais ar suaugusiais etiketę (pavadinimas). 

• Žaiskite ieškynes. Dalies (iliustracija) korteles paslėpkite kambaryje. Duokite vaikui kontrolines (iliustracija + pavadinimas) (vyresniesiems galite duoti tik etiketes), paprašykite įvardinti visas korteles ir per tam tikrą laiko tarpą jas surasti. Galit surengti varžybas tarp keleto vaikų arba šeimos narių. 

• Žaiskite bėk iki... Išdėliokite korteles skirtingose kambario pusėse ir pasakykite iki kokios kortelės vaikas turi nubėgti (nušoliuoti, nuropoti nušliaušti ir pan). Su pačiais mažiausiais naudokite dalies (iliustracija) kortelę, su pradedančiais skaitytojais kontrolinę (iliustracija + pavadinimas), o su pažengusiais ar suaugusiais etiketę (pavadinimas). Žaidimas ypač mėgiamas didesnėse vaikų grupėse.

• Naudokite korteles kurdami šedevrus. Tapote trispalvę, lipdote lapę ar piešiate miegantį lokį? Puiku! Pasidėkite kontrolinę (iliustracija + pavadinimas) ar dalies (iliustracija) kortelę šalia, ji padės geriau suprasti, kas ta trispalvė, lapė ar lokys ir taps kūrybiniu įkvėpimu.

• Grupuokite. Jeigu turite keltą kortelių rinkinių grupuokite jas pagal spalvas, dydį eiliškumą (vystymosi ciklo kortelės) ar kitas savybes (gyvas/negyvas, valgoma/nevalgoma, vaisius/daržovė, vandens gyvūnas/sausumos gyvūnas ir t.t.). Su pačiais mažiausiais naudokite dalies (iliustracija) kortelę, su pradedančiais skaitytojais kontrolinę (iliustracija + pavadinimas), o su pažengusiais ar suaugusiais etiketę (pavadinimas).

• Puoškite žaidimų kambarį ar ugdomąją erdvę. Mūsų kortelės minimalistinės ir estetiškos, todėl jos gali drąsiai virsti kambario ar ugdomosios erdvės puošmena!

• Rašykite. Naudokite korteles mokydamiesi rašyti. Rašykite žodžius ant smėlio (mūsų smėlio padėkluose telpa 3 kortelės), popieriaus ar kreidinės lentos. Dėliokite žaidžius naudodami medines ar magnetines raides. Su pradedančiais rašytojas naudokite kontrolines (iliustracija + pavadinimas) korteles, o su pažengusiais dalies (iliustracija) korteles.  

• ir dar kaip tik sugalvojate!


Einam švęsti!

Tai ką, pasiruošiame korteles, pakabiname edukacinį plakatą LIETUVA, paruošiame duoną su medumi, galybę veiklų ir einam švęsti!

P. s. Pernai prieš vasario 16'ąją dalinomės nemokamu PDF failu su A4 dydžio edukaciniu plakatu LIETUVA. Šiek tiek atsinaujinusį plakatą rasite čia

Studijos adresas

Drujos g. 2, Vilnius

Kontaktai

+37068140425
shop@pilninamai.lt

Užsakykite naujienlaikraštį

Powered by Zyro.com